CoolerMaster Centurion 5


- Kategorie: Recenze
- Datum vydání: 25.12.06 v 12:00
- Popisek: Recenze skříně Coolermaster Centurion 5. Krabice říká: "Vyzbrojeno se ctí". A jak to doopravdy s case vypadá? Čtěte dál...Už dlouhou dobu mě štvala moje řekněme no-name case. Hardware v ní byl jak v pekle, poslední dobou padalo i blbý GTASA z důvodů přehřívání CPU. Jádro grafické karty nebylo horka také ušetřeno a tak teploty těsně pod 80° nebyly výjimkou. Stará case neměla na bočnici žádný otvor na větrák a pod zdrojem byla pouze osmička. Zdroj se 12x12 větrákem to sám tahat nemohl, takže sem se nakonec rozhodl pro novou case.
Už asi rok předtím sem měl vyhlídlou bezva case, tenkrát tuším od fox computer, ale tehdy sem měl ještě FX5600 a vzduch v šasi mi byl ukradený. Ted ale už to bylo nesnesitelné takže sem po ní sáhnul. Přímo v pravou chvíli (před Vánoci) ji na czechcomputer.cz zlevnili z nějakých 1800 na 1350,- takže pohodička.
Za nějakou dobu mi přišla a poté co byla nalezena pod vánočním stromem :), sem ji hned zrecenzoval.
První obhlídka case dopadla dobře, koplet perforovaná kovová maska, tedy komplet provzdušněná, vypadá nejen dost dobře, ale chlezení s ní je jedna báseň. Pod zdrojem na mě vykoukl 12cm FAN (out-take) s mřížkou s dírami ve tvaru plástve. Bočnice má dva místo na dva větráky, defaulně má horní díra plastový tunel k CPU a ta spodní, také bez fanu, je jenom mřížkovaná díra ke chlazení grafiky. Před disky je poměrně hlučný 8x8cm větráček, který je chladí, ale funguje jako in-take. Ten sem nakonec zapojil na 5V, nehodlám mít hlučný PC.
Po otevření case mě zaujala bezšroubková montáž karet a mechanik včetně disků, takže sem ji musel hned vyzkoušet :). Mechaniku upevní překvapivě pevně, to sem ani moc nečekal :).
Docela velkou výhodou pro mě je, když má case pod zdrojem díru, kterou se dají protáhnout napájecí kabely k pravé bočnici, a pak dál protáhnout až k mechanikám, aby nebyly vidět při pohledu do skříně. Sice sem musel trošku přitlačit, ale výsledek určitě stojí zato.
Instalace desky proběhla bez problému, upevňuje se rovnou do case, zde se vyndavací deska nekoná. Upevňuje se pomocí šroubovacích sloupků - moje deska šesti. Karty byly ve slotech hned, díky bezšroubkovému systému. Karty dou případně přidělat i šrouby, ale je to zbytečné.
Po nainstalovaní všeho potřebného (deska s CPU, grafika, disky, zdroj, mechaniky a nějaké další přídavné karty) sem se po zapnutí PC docela podivil teplotám, které docela solidně klesly. Tak konkrétně: na grafickém jádru klesla o 5°C (nyní 41°C) ve stavu idle a o zhruba 10°C (nyní 69°C) byly naměřeny menší teploty při testu 3D mark 05 CPU nezůstal airflowu ve skříni uštetřen a tak je o 15° chladnější při stavu idle, čili nicnedělání.
Pozice větráků, bezšroubkovou montáž a další věci můžete vidět na další fotce.


Před instalací se určitě vyplatí vylámat kovové záslepky v 5,25" pozicích, které brání volnému nasávání vzduchu. Jelikož sem přecházel z bíle case na černou, musel sem změnit masky na mechanikách. Dlouho sem je sháněl a nakonec sem je koupil v shopu v Kolíně (www.csk.cz).

- Přikládám ještě teplotní rozdíl na grafice v 3Dmark05 a v RealHDR. Lepší výsledky na GFX budou snad až s instalací Zalmana VF700-Cu na kterého snad přijde řada v recenzování příště.
- Testování v HDR proběhlo následovně: 6 minut zapnuto (burn), 5 minut odpočinek (idle). U 3Dmarku: první 3 grafické testy a 2 na CPU.
- Pro názorný rozdíl byl graf nové skříně poposunut

Komentáře ke článku:


 MzK  web  08.02.07, 20:37     VIP uživatel
Na ni a na vše ostatní se musím kouknout. Kdy se tedy stavím? Zkusíme hackovat tu tvoji wifi adhoc?

 SpeedyGT  web  08.02.07, 20:57  administrator
To bys moh, mam ji od Vanoc a ještě si ji naživo neviděl. Fakt luxus smile     

smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile