Thermalright HR-05 SLI - Úvod, design


- Kategorie: Recenze
- Datum vydání: 26.09.07 v 12:00
- Popisek: Máte moc žhavý chipset na základní desce? Nevíte si rady s jeho chlazením? Tento malý pomocník Thermalrgiht HR-05 SLI Vám určitě pomůže, navíc se vejde téměř kamkoliv.
- Počet kapitol: 3
- Výpis:

1. Úvod, design
2. Instalace
3. ZávěrJak už jsem předeslal, tento chladič je určen pro chlazení čipsetů, samozřejmě těch které moc topí. Oficiálně byl vyroben kvůli "topivosti" nForce 4 (Ultra, SLI), ale není problém ho umísti i jinam. Chce to akorát správnou rozteč děr, či očka na desce a rázem můžete mít nádherné teploty, a ne ty s původním většinou pasívkem (či pasivem s malým větráčkem známé hlavně z desek DFI s nF4), které často přesahovaly 70°C a při doteku dokázaly člověka spálit...


Konstrukce tohoto chladiče je vskutku jednoduchá. Jelikož není možno na čipset dát libovolně veliký chladič, kvůli grafické kartě, je zde vhodně využita technologie heat-pipe. Navíc není chladič zas tak veliký, jak by se mohlo zdát - jeho část se žebrováním je 7x7cm.
Heatpipe je (zdroj: wikipedia.cz)
- hermeticky uzavřená trubice, ve které je pracovní látka (voda, alkohol, propanbutan, freon a pod.). Budeme-li jeden konec ohřívat a na druhý umístíme chladič, začne se pracovní médium odpařovat. V důsledku toho roste tlak. Na chlazeném konci páry kondenzují a předávají tak teplo, které bylo spotřebováno k odpaření. Kondenzát teče, nebo vzlíná zpět a tak to jde stále dokola.

Vlastnosti heat-pipe
- Při nízké teplotě vede stejně, jako samotná trubice, tzn. vzhledem k malému průřezu špatně.
- Po dosažení pracovní teploty udržuje velmi malý rozdíl teplot (čím větší je uvnitř tlak, tím snáze dochází ke kondenzaci).
- Horní hranice pracovního rozsahu je poblíž stavu, kdy se všechna kapalina odpaří. Pak se rozdíl teplot zase začne zvětšovat.
- Přenášený výkon je limitován rychlostí, jakou se pracovní kapalina dostává zpět.


Základna chladiče není tak vybroušená a lesknoucí se jako zrdcadlo jako jsme to viděli u Zalmana VF900-Cu, ale ještě to není tak hrozné. Na styčné ploše jsou navíc znatelné jemné kroužky po frézování.


V balení najdete vše co budete při instalaci potřebovat.

Balení

- Samotný chladič HR-05 SLI
- 4 uchycovací spony (3 pro díry v MB, 1 pro háčky)
- Silikonová pasta (tuba je zaplněna cca z 1/4, tak štědrý zase Thermalright není)
- 4 stahovací pásky (nejen k upevňení ventilátoru - viz instalace)
- Čtvercová samolepka pro čip - ochrání čipset, navíc HR-05 lépe sedí
- Reklamní samolepka Thermalright
- 2 manuály (na fotce chybí) - jeden popisuje instalaci, druhý popisuje připevnění větráku

Parametry

- Rozměry základny: 30 x 30 mm
- Rozměry: 78 x 63 x 105 mm
- Hmotnost: 124 g
- Materiál: žebra hliník, základna měď (poniklovaná)Chladič je zabalen dobře, ani tvrdá přeprava mu neuškodí.


Připevnění větráku není vůbec problém, chce to kapku šikovnosti se stahovacími páskami. Klasický větrák 8x8cm teda připevnit nepůjde, musíte použít menší, 7x7cm. Ten najdete na většině boxovaných chladičů dodavaných k AMD64.

A nyní ještě přidám oficiální text distributora, který můžete vidět vě většíne internetových obchodech kde se Thermalright HR-05 SLI prodává.

Zcela bezhlučný pasivní chladič určený pro chlazení čipsetu na základní desce. Speciální tvar umožňuje použití i systémech s podporu technologie SLi nebo CrossFire. Rozměr měděné základny je 30 x 30 mm. Chladič je velmi lehký a zaručuje snadnou instalaci. Chladič disponuje HeatPipe technologií a lze na něj umístit i aktivní ventilátor s maximálními rozměry 70 x 70 x 15 mm.
Technologie HeatPipe je založena na principu uzavřené trubice, kde na jejím "teplém" konci je kapalina s nízkým bodem varu, která se zahříváním začíná vypařovat a v plynném skupenství stoupá na "chladný" konec, kde kondenzuje a po stěnách trubice se vrací v kapalném skupenství zpět. Při ohřevu kapaliny je odpadní teplo z čipu použito na změnu skupenství a ta pak v podobě horké páry putuje na opačný konec, který je nutné chladit na teplotu při které pára zkondenzuje. Oproti klasické konvenci nabízí tedy technologie HeatPipe vyšší účinnost přenosu tepla, ale pouze za předpokladu dostatečného teplotního rozdílu obou konců trubice a její správné orientace.
Další části článku:      

Komentáře ke článku:Ještě nikdo nepřidal komentář. Můžeš začít ty!     

smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile smile